Kāhui Kuru Pounamu | Role of Honour

Tangata Whakatipu / Founding Trustees* & Members

Kororia Crump*

Maria Hema*

Eru Prendergast*

Tate Lambert*

Quita Tukaki*

Richard Crump

Te Marino Crump

Ted Roughan

Adrian Tukaki

Iaean Cranwell

Craig Pauling

Corey Phillips

Marg Roberts

Neil Bateman

Keela Atkinson

Iti Kahuraki / Life Members

2018     Ted Roughan

2021     Kororia Crump

  Richard Crump

  Brian Parker

Tumuaki | President & Vice President

2001 - 2004

2004 - 2005

2005 - 2007

2008 - 2010

2010 - 2012

2012 - 2013

Kororia Crump

Eruera Tarena

Kororia Crump

Iaean Cranwell

Kororia Crump

Alex Beaton

2013 - 2015

2015 - 2016

2016 - 2017

2017 - 2019

2019 - 2020

2020

Marisa Ward

Alex Beaton

Quentin Clough

Alex Beaton

Lou (Alicia) Eddy

Craig Pauling (President) | Chris John(Vice President)

Kaituhi | Secretary

2001 - 2003

2003 - 2004

2004 - 2006

2006 - 2012

2012 - 2015

2015 - 2016

Maria Crump

Elly Freeman

Te Marino Crump

Maria Crump

Andrea Mather

Chris John

2016 - 2017

2017 - 2020

2020- 2021

2021 - 

Ingrid Kaptein

Hanna Sorby

Anna O'Grady

Hanna Sorby

Kaitiaki Pūtea | Treasurer

2001 - 2004

2004 - 2008

2008 - 2009

2009 - 2012

2012 - 2014

2014 - 2015

Quita Tukaki

Craig Pauling

Marty Taylor

Marisa Ward

Marie Bishop

Paul Dahl

2015 - 2016

2016 - 2020

2020- 2022

2022- 

Merryn Herlihy

Chris John

Merryn Herlihy

Adam Sharlick

Rear Commodore Waka (Naval Point)

2001 - 2004

2005 - 2006

2007 - 2009

2010 - 2012

Adrian Tukaki

Iaean Cranwell

Ted Roughan

Andrea Mather

Paul Dahl

Jack Wormald

2012 - 2014

2016 - 2018

Te Waka o Aoraki | SIRWAA Representative

2001 - 2004

2004 - 2006

2006 - 2012

2012 - 2014

Kororia Crump

Eruera Tarena

Iaean Cranwell

Alex Beaton

2014 - 2016

2016 - 2018

2018 -

Quentin Clough

Jack Wormald

Craig Pauling

Aotearoa New Zealand Representatives

2006

2008

2014

2016

2017

2018

2022

Jack Wormald (Open Men V6, IVF World Sprints, Aotearoa)

Brett Miller (Open Men V6, IVF World Sprints, Sacramento)

Ross Gilray; Jack Wormald & Craig Pauling (Open Men V6, IVF World Sprints, Rio de Janeiro)

Adrian Tukaki & Jack Wormald (Master Men V1, IVF World Sprints, Sunshine Coast)

Ryan Pearce (Adaptive Men, V6, IVF World Distance Champs, Tahiti)

Ross Gilray; Justin Roberts & Craig Pauling (Master Men V1, IVF World Sprints, Tahiti)

Ross Gilray; Murray Marquet & Justin Roberts (Master 50 / Master Men V1, IVF World Sprints, London)

World and National Titles & Medals

IVF World Sprint Championships

YEAR

2006

PLACE

Gold

EVENT

Open Men W12 500m

TEAM

Team Aotearoa - Weka

Jack Wormald; Brad Anderson; Matthew Meihana; John Papalii; Cherokee Dolan; Mark Malaki-Williams

Rawiri Takao; Bruce Campbell; Johnny Dewes; Jed McKenzie; Mangu Kemp; Anthony Pratt

2016

Gold

Master Men W12 500m

Pineula Matatū

Jack Wormald; Iaean Cranwell; Adrian Tukaki; Ross Gilray; Todd Jago; Craig Pauling

Paddy Rimene; Jeffrey Ah Kuoi; Mike Sala; Leon Collison; Caleb Wharepapa; Junior Pauka

Silver

Silver

Master Men W6 500m

Master Men W6 1000m

Aoraki Matatū

Aoraki Matatū

Jack Wormald; Iaean Cranwell; Adrian Tukaki; Ross Gilray; Todd Jago; Craig Pauling

Bronze

2018

Bronze

Master Men V1 500m

Adrian Tukaki

Master Men W12 500m

Aoraki V02

Iaean Cranwell; Justin Roberts; Murray Marquet; Ross Gilray; Todd Jago; Craig Pauling

Shane Anderson; Jason Hulena; Craig Allen; Matt Archer; Haydn Parker; David Apelu

2022

Gold

Master Men W12 500m

Aoraki Matatū Hoe Toa

Dan Firth; Justin Roberts; Dave Van de Geest; Ross Gilray; Murray Marquet; Craig Pauling

Paddy Rimene; Jason Reti; Michael Rogerson; Kingi Gilbert; Carl Barnes; Paul Roozendaal

Gold

Silver

Master Men W6 500m

Master Men W6 1000m

Aoraki Matatū

Aoraki Matatū

Dan Firth; Justin Roberts; Dave Van de Geest; Ross Gilray; Murray Marquet; Craig Pauling

Bronze

Bronze

Master 50 Men V1 500m

Master 60 Men W12 500m

Ross Gilray

Tokomaru Horouta Waka Hoe

Lyle Pryor; David Marshall; George Thomas; Gordon Aston; Ivan Hindmarsh; Jeff Nelson

David Crewe; Mata Aporo; Maurice Marvin; Peter Bywater; Theo Vale; Tony Loversuch

Waka Ama New Zealand National Sprint Championships

YEAR

2008

PLACE

Bronze

EVENT

Open Men W12 500m

TEAM

Pounamu Dogfish

Brett Miller; Iaean Cranwell; Adrian Tukaki; Ross Gilray; Eruera Tarena; Craig Pauling

Dan Firth; Guy Phillips; David Haughin; Bob McLachlan; Rob Smith; Carl Sheehan

2011

Bronze

Open Men W6 500m

Aoraki Matatū

Jack Wormald; Guy Phillips; Adrian Tukaki; Ross Gilray; Iaean Cranwell; Craig Pauling

2013

Silver

Open Men W12 500m

Aoraki Dogfish

Iaean Cranwell; Cody Delacroix; Adrian Tukaki; Ross Gilray; Rob Smith; Craig Pauling

Dan Firth; Mark Cresswell; David Haughin; Carl Righton; Greg Shea; Carl Sheehan

2014

Silver

Open Men W6 500m

Aoraki Matatū

Jack Wormald; Iaean Cranwell; Adrian Tukaki; Ross Gilray; Rob Smith; Craig Pauling

2015

2016

Silver

Gold

Master Men W1 500m

Master Men W6 500m

Ross Gilray

Aoraki Matatū

Jack Wormald; Iaean Cranwell; Adrian Tukaki; Ross Gilray; Todd Jago; Craig Pauling

2017

2018

Silver

Silver

Bronze

Master Men W1 500m

Master Men W6 500m

Master Men W6 1000m

Ross Gilray

Aoraki Matatū

Aoraki Matatū

Jack Wormald; Iaean Cranwell; Justin Roberts; Jason Hulena; Shane Anderson; Craig Pauling

Gold

Gold

Master Men W6 1000m

Master Men W6 500m

Aoraki Matatū

Aoraki Matatū

Iaean Cranwell; Justin Roberts; Murray Marquet; Ross Gilray; Todd Jago; Craig Pauling

Bronze

Master Men W12 500m

Tokarewa

Iaean Cranwell; Justin Roberts; Ross Gilray; Murray Marquet; Todd Jago; Craig Pauling

Quentin Clough; Ben Sorby; James Young; Jack Wormald; Chris Farmer; Trevor Maru

2021

Gold

Gold

Silver

Snr Master Men W1 500m

Master Men W6 500m

Master Men W6 1000m

Ross Gilray

Aoraki Matatū

Aoraki Matatū

Jack Wormald; Justin Roberts; Murray Marquet; Ross Gilray; James Young; Craig Pauling

Waka Ama New Zealand  Long Distance Nationals

YEAR

2013

2014

PLACE

Gold

Gold

Silver

EVENT

Master Mixed W2 15km

Open Men W2 15km

Open Mixed W6 30km

TEAM

Barbara Dolamore & David Patterson

Cody Delacroix & Craig Pauling

TWP Mixed

Jackie Fanning; Quentin Clough; Craig Pauling; Trudy Baker; Neil Gard; Nicky Waters

2016

Bronze

Bronze

Bronze

Open Women W6 30km

TWP Open Women

Anita Thompson; Marie Bishop; Lorraine Flintoff; Sandie Kilday; Andrea Mather

Open Men V1 15km

Craig Pauling

Master Women W6 30km

Naval Pointers

Ingrid Kaptein; Merryn Herlihy; Hilary Cave; Ellie McDougal; Suzy Templeman; Mandy Heasley

2017

2018

2019

2021

Gold

Gold

Silver

Gold

Silver

Gold

Gold

Silver

Silver

Silver

Bronze

Master Men W2 16km

Chris Farmer & Jack Wormald

Open Men W2 16km

Open Men W2 16km

Open Women W2 16km

Snr Master Mixed W2 16km

Open Women W2 16km

J16 Women W2 10km

J16 Women W2 10km

Snr Master Men OC1 16km

Open Women OC1 16km

Open Women W6 24km

Dan Atkinson-McGuire & Alex Mcleod

Richard Johnson & Jon Lobb

Caitlin Ruddle & Carly Tyler

Barbara Dolamore & David Patterson

Caitlin Ruddle & Carly Tyler

Metua Cranwell & Mereana Morgan

Awhina  Biddle Ruru & Hayley Kapea

Murray Marquet

Maddie Dawe

This is the wrong canoe

Caitlin Ruddle; Carly Tyler; Maddie Dawe; Kim Hendrie; Hiria Rolleston; Jess McDuff

2022

Bronze

Bronze

Bronze

Bronze

Gold

Gold

Silver

Silver

Bronze

Bronze

Open Men V1 16km

Master Women OC1 16km

Open Men W2 16km

Master Women W2 16km

Master Men V1 16km

Snr Master Men OC1 16km

Master Women OC1 16km

Gld Master Men OC1 16km

Master Men OC1 16km

Snr Master Mixed W6 24km

Callum O'Leary

Merryn Herlihy

Jack Wormald & Adam Sharlick

Hanna Sorby & Melanie Lous

Bryce Irving

Murray Marquet

Merryn Herlihy

Lyle Pryor

Justin Roberts

The Eastsiders

Barbara Dolamore; Sile Mannion; Sharon Messina; Stephen Murray; David Paterson; Wayne Perrett

Bronze

Master Men W6 24km

Aoraki Matatū

Matt Archer; Justin Roberts; Bryce Irving; Murray Marquet; Stephen Brett; Todd Jago